#unfoldingjacket
První střih na šaty od Sarah Kirsten jsem si koupila v průběhu jara 2020 a ty šaty asi nikdy neušiju. Vysnila jsem si pohádkový život ve volných lněných letních šatech (jak na rozkvetlé louce, tak v letním lese a při obrážení oblíbených kaváren a povalování v parku), když jsem ale přišila bohatou sukni na nevypasovaný top, zjistila jsem, že takhle širokou a rozšiřující siluetu šatů na sobě nepřežiju ani kdybych se svým vlajícím lněným snem opíjela sebevíc. Tak jsem sukni zase odpárala, vršek nechala jako top a z jednoho panelu 180x140cm vznikl kimonovitý kabátek na první fotce.
Ten kabátek se v době, kdy jsem si střih koupila, jmenoval Wiksten Haori a na Instagramu jsem nad ním slintala už řadu měsíců. Překvapilo mě, jak snadno se mě, začátečníkovi, šil, instrukce jsou moc dobře napsané.
Bohužel v návaznosti na násilí, které bylo v USA směřované proti lidem, kteří jsou etnicky Asiaté, se autorka rozhodla, že jakožto běloška nemá právo používat japonského názvu a inspirace cizí kulturou (anglicky čtoucí si mohou přečíst přímo její úvahu). Nejprve změnila název na Unfolding Jacket a od dubna není kabátek k prodeji. Doufám, že časem jej třeba trochu přepracuje a do prodeje vrátí, je to skvělý model.
Ve střihu bylo možné zvolit si tři varianty délky, oba moje haori jsou střední délky. Velikost je dost oversized, rozměrově spadám mezi L a XL, ale po nastudování rad na internetech jsem ušila velikost M a sedí mi dobře i s rezervou. V plné verzi je haori podšité a dá se nosit oběma stranami ven - skvělá věc, jedním ušitým kouskem získáte dva. Na instagramu a šicích blozích jsem našla spoustu způsobů, jakými kreativní ženy haori upravily - bez podšívky, se zapínáním, různé varianty kapes, velikosti límce...hodně se mi líbí varianta s prošitím nebo kabátek udělaný ze staré prošívané deky.
Ještě mě napadá, že napíšu, kolik času mi šití zabralo. U skořicového lněného haori s podšívkou jsem jeden večer stříhala látku - cca hodina a půl času. Většinu haori bez límce jsem ušila za jedno odpoledne a večer. Límec mi trval sesadit a přišít další půlden, dost jsem se u toho zapotila, několikrát jsem párala a strhala jsem výztuž z jedné poloviny límce, protože mi přišel moc tuhý a tlustý.
U gázovinového haori už jsem byla zkušenější a taky jsem se tolik nebála, že zkazím látku, gázovina je přece jen levnější. Večer jsem střihla a druhý den za dopoledne a kousek odpoledne ušila. Ale límec jsem párala zase :)
Nakonec písnička od quebecké kapely Les Cowboys Fringants, na které mi dala tip jedna paní přes postcrossing. Písnička má pro mě atmosféru jako Amelie z Montmartru a celá kapela je jako kdyby kelti odjeli do Paříže a tam si hráli na kovboje. Prostě zajímavý...a šíleně návykový, soundtrack mých posledních dní.
A tohle album - jsem závislá!
Jsem z toho kulturního vykrádání jelen. Takový Gauguin by se svými obrazy z Tahity byl kamenován. Sama Hůlová říká, že v dnešní době by za Paměti mojí babičce nedostala žádnou cenu. Tyhle tlaky na umělce a tvůrce mi přijdou nefér. No ale vrátím se k podstatě článku. Ušité kousky jsou skvělé a velmi slušivé.
OdpovědětVymazatJá docela chápu to kulturní vykrádání v kontextu USA, Británie...to jsou státy, které ke svému rozmachu přišly tak, že vyrabovaly půlku světa a zvlášť v USA je to hodně bolavé téma, protože těm kulturně i jinak utiskovaným se dostává po dlouhé době slova a říkají věci, které se neposlouchají příjemně. Ale nejsem si vůbec jistá, jak s tím konceptem naložit v jiných částech světa. Různé kultury se od sebe inspirují odjakživa. Mělo by to platit i pro ty, kteří nikdy nikoho nevykořisťovali?
VymazatJeště mě k tomu napadá, že vidím rozdíl mezi tím, když zachytíš co vidíš (Gauguin) a když píšeš z pohledu člověka jiné kultury (Hůlová). Já třeba ani nevím, jestli bych dokázala psát v první osobě za muže nebo za hrdinu z jiného prostředí než je moje, necítím se dost jistá, že bych dobře popsala jeho pohled a vnitřní svět. Možná to vidím jinak i proto, že nemám ráda psaní a pohled na svět Petry Hůlové, takže nedokážu rozlišit, jestli nejsem proti ní zaujatá.
Jak by rekl pan Kaplan: "Teda, vy pokrokavate". Moc hezke. Facovina je prijemnoucka a Vam slusi. Myslim, ze z ni sije i pani Zuzana Osako. Ta se inspiruje moravskym folklorem... . Resit "vykradani" je dozajista jenom takova prastena moda. To zas prejde. Duse umelce je v umeni svobodna. Tu silu tvorit nejakch par plkalistu nezastavi... .Nikdy a nikde. Uz se tesim, co dalsiho vytvorite. Zdravi S
OdpovědětVymazatZuzanu Osako jsem neznala, díky za tip! A ano, nějaké šaty z gázoviny jsem u ní viděla.
VymazatAch, kabátek se Vám moc povedl. Trošku mě ale zaplavil smutek, že střih už neseženu. Pokukovala jsem po něm dlouho...až moc dlouho. Těším se na šedou variantu. Ať se Vám daří. S pozdravem Monika.
OdpovědětVymazatDěkuji! Mě to taky mrzí, že už není k dostání, ale tajně doufám, že ho autorka trochu symbolicky přepracuje a zase vypustí do světa...
Vymazat